اختتامیه دومین دوره مسابقه آهنگسازی خانه موسیقی ؛ موسیقی علمی و خلاقیت


مجازی تی وی:اختتامیه دومین دوره مسابقه آهنگسازی خانه موسیقی یکشنبه ۱۰ اسفند با معرفی برگزیدگان این دوره در تالار استاد جلیل شهناز خانه هنرمندان ایران برگزار شد.

.

 تقی ضرابی رییس هیات مدیره کانون آهنگسازان خانه موسیقی در ابتدای این مراسم گفت: جوانان متکی به فرهنگ چند هزارساله  پس از عبور از موانع سخت اگر به دریای هنر سرزمینشان نرسند، در جایی اسیر خرده فرهنگ های بیگانه می شوند. و کانون آهنگسازان خانه موسیقی بر همین مبنا و به منظور کشف و هدایت استعداد های جوان با برنامه ریزی های مدون و استقبال خوب جوانان و همچنین هدایت هیات مدیره خانه موسیقی، موفق به برگزاری دومین مسابقه آهنگسازی شد.

.

به گزارش مهر ، وی افزود: هیات داوران کانون از ابتدای ارسال آثار با در نظر گرفتن مواردی چون خطوط ملودی، فرم، هارمونی، میزان استفاده از موسیقی ملی، جمله بندی ها، سازبندی با دقت و ارزیابی با وسواس برگزیدگان را انتخاب کردند. و البته همراهی پرمحتوای شرکت کنندگان باعث دلگرمی بود و آنچه برای کانون آهنگسازان فرستاده شد به مراتب قوی تر از آثاری بود که در جشنواره های مشابه و با هزینه های بالا فرستاده می شود.

.
امیر بکان عضو هیات مدیره کانون آهنگسازان نیز در این مراسم گفت: قرار است ازسال بعد مسابقه آهنگسازی خانه موسیقی به عنوان یک مسابقه معتبر ثبت شود و در هر سال با یک موضوع برگزار شود.

.

امیرمهیار تفرشی پور یکی دیگراز اعضای هیات داوران مسابقه آهنگسازی خانه موسیقی نیز در این مراسم گفت:‌ بسیار خوشحالم که آثار آهنگسازان جوان در اینجا اجرا شد چرا که مخاطبان ما به دلیل عدم اجرای موسیقی معاصر در ایران با آن آشنایی ندارندو آگاهی لازم را ندارند

musich.

.

تفرشی پور در ادامه صحبت های خود به معرفی نخستین کوارتت زهی تاریخ موسیقی ایران اثر پروفسور هرمز فرهت پرداخت و در ادامه فیلم این کوارتت برای حضار پخش شد.

.

در ادامه مراسم آثاری از برگزیدگان مسابقه آهنگسازی اجرا شد. در این قسمت قطعه چندگاه (کوارتت سازهای ایرانی) به آهنگسازی کوروش متین توسط گروه نیستان، قطعات پرلود شماره ۲، توکاتا و رومانس به آهنگسازی سینا جعفری، قطعه خروش (دوئت برای ویولا و ویولنسل) به آهنگسازی شروین عباسی، قطعه سریل دوازده نتی- شماره ۳ به آهنگسازی بابک میلانی، و قطعه ژنده رو برای پیانو به آهنگسازی شاهین ساریخانی به اجرا در آمد.

.
محمد سریر رییس هیات مدیره خانه موسیقی و رییس شورای عالی خانه هنرمندان ایران هم در این برنامه با تشکر از کانون آهنگسازان برای برگزاری این مسابقه گفت:‌ این مسابقه برای جوانان بسیار تشویق کننده است که توسط افراد متخصص و بی نظر ارزیابی می شود. البته در حوزه آهنگسازی ارزیابی بسیار سخت است  و ممکن است همیشه قابل مقایسه نباشد چون بحث خلاقیت بسیار پیچیده است. این در حالی است که موارد زیادی در کشورهای دیگر دیده ام که به این مبحث وارد نمی شوند.

.

وی افزود: آنطور که در کشور های دیگر دیده ام حتی در بحث آموزش نقاشی به کودکان هم، به بچه ها نمی گویند که چطور نقاشی بکشند و به آنها الگو نمی دهند تا رشد ذهنی و خلاقیت شکل می گیرد. در موسیقی هم در کلاس آهنگسازی می گویند که خودشان بنویسند و به همه سبک ها هم احترام می گذارند.

.

سریر گفت:‌ در کشور ما لازم است که پایه هایی محکم شود. نگاه به موسیقی پلی فونیک، یک نگاه پیچیده و علمی است. اگر به آن فرهنگ موسیقی علمی وارد شویم، بعد می توان به راحتی خلاقیت داشت چون از آن نگاه و ذهنیت خودش عبور نمی کند. در بسیاری از آکادمی ها هنگام تدریس خیلی سخت می گیرند و از سبک های قرن های سیزده و چهارده استفاده می کنند در حالیکه مصرفی ندارد و شمارا به یک محدودیت می برند و این محدودیت توانایی ذهنی را بالا می برد. وقتی در محدودیت کاری انجام می شود، در آزادگی بینش خوبی پیدا می شود و تمام قسمت ها و امکانات خوب دیده می شود.

.

این هنرمند با بیان اینکه  در دو سه دهه اخیر از خلاقیت هایی که وجه علمی دارد خیلی دور شدیم، تاکید کرد: چون وجه شنیداری محدود شده است هنرجویان تشویق نمی شوند که دنبال این کار بروند و همه دنبال کارهای ساده می روند. این کارهای ساده نه تنها برای مخاطب چیز ماندگاری ندارد، بلکه آن کار کرد فرهنگ که مخاطب را به اندیشیدن وابدارد را نیز در خود ندارد.

.

رییس هیات مدیره خانه موسیقی ادامه داد امیدوارم کانون آهنگسازان این مسابقه را ادامه دهند. ما نباید  آهنگسازان را محدود کنیم و البته اجازه دهیم هرکسی خلاقیتی دارد وارد شود چون در سطوح دیگر هر توانایی هایی دیده می شود.  کیفیت کار این آهنگسازان بسیار بالاست اما باید آن را با مردم پیوند دهیم. چون مردمی با ذائقه هایی دیگر داریم اگر بتوانیم این دو را با هم نزدیک کنیم، هم موجب تشویق آهنگسازان می شویم و شنوندگان هم لذت می برند. باید از رسانه ها کمک بگیریم و مردم را هم تشویق و با خود همراه کنیم.

.

در ادامه مراسم از پنج آهنگساز سینا جعفری کیا، شروین عباسی، علی افشاری، بابک میلانی و رامین اخوی جو که آثار قابل توجهی در این جشنواره ارائه کرده بودند با اهدای لوح تقدیر به عمل آمد.

.

در بخش پایانی برنامه نیز کورش متین برای قطعه چندگاه (کوارتت سازهای ایرانی)، رامین روشندل برای کوارتت زهی و شاهین ساریخانی برای کوارتت زهی بودند هنرمندانی بودند که به عنوان نفرات برتر جوایز خود را دریافت کردند.

0
0

 

0 نظر

شما می توانید اولین بار یک نظر ارسال کنید.

ارسال نظر