اعلام دریافت میزان علاقه مردم به موسیقی پاپ با فوت “مرتضی پاشایی” در “هشتمین جشنواره موسیقی گروه نوازی فارس”


مجازی تی وی: بهزاد مریدی عصر سه شنبه در آیین گشایش “هشتمین جشنواره موسیقی گروه نوازی فارس” گفت: میزان علاقه مردم با هنرمندان و به خصوص موسیقی پاپ در خاکسپاری “مرتضی پاشایی” به روشنی دریافت شد.

وی با بیان اینکه موسیقی هدیه خداوند به بندگان خویش است، افزود: اگر بدانیم که ادیان امروز حاصل بشارت و زایندگی آواها و نواهاست جایگاه بزرگ و زیبنده ی موسیقی هویدا می گردد.مدیر کل فرهنگ و ارشاد فارس جشنواره را فصل رویش استعدادهای موسیقایی ایران دانست و گفت: از خلال این چنین جشنواره هایی است که چهره های موسیقی مردمی پدیدار می شوند.

مریدی ابراز امیدواری کرد آواها، نواها و نغمه هایی که در جریان این جشنواره به گوش می رسد در جای جای کشور نیز طنین انداز شود.وی یادآور شد: موسیقی سرآمد اهالی هنر و فرهنگ هر سرزمینی است.

fars

.

آثار برحسب کیفیت و نه کمیت انتخاب و به رقابت می پردازند

سرپرست حوزه هنری فارس نیز در این آیین که با اجرای گروه های موسیقی همراه شد، گفت: در این دوره از جشنواره آثار برحسب کیفیت و نه کمیت انتخاب و به رقابت می پردازند.

مهدی نجابت یادآور شد: گرچه ممکن است این جشنواره همراه با کاستی ها و کمبودهایی باشد، اما تلاش شده این دوره از رویداد فوق ویترین بهترین های موسیقی مردمی استان باشد.وی با بیان اینکه جشنواره گروه نوازی حاصل نگاه فراستانی به بخش موسیقی فارس است، افزود: می شود با برنامه ریزی های بلندمدت نتایج این جشنواره را در آینده  موسیقی کشور مشاهده کرد.

در گشایش این جشنواره که تا شامگاه سه شنبه با اجرای هفت گروه پاپ همراه شد هیئت داوران جشنواره متشکل از “وارطان ساهاکیان”، “محمدرضا چراغعلی” و “کیوان کیارس” در میان حضور پرشور تماشاگران به تماشا و بررسی آثار پرداختند.هشتمین جشنواره موسیقی گروه نوازی فارس تا 19 دی ماه جاری ادامه دارد که در جریان آن گروه های موسیقی پاپ از سراسر استان فارس در تالار حافظ به رقابت می پردازند.

.

بگزارش تسنیم ، دبیر علمی جشنواره گروه‌نوازی موسیقی استان فارس تأکید کرد: موسیقی بومی می‌تواند مقامی باشد و موسیقی که با استفاده از ساز غرب اجرا می‌شود باید تعریف دیگری خاص خودش داشته باشد.

رادمان با اشاره به اینکه داورانی که در مرحله بازبینی حضور می‌یابند با فرهنگ سازی در این زمینه برای رساندن موسیقی محلی و کوبه‌ای به جایگاه اصلی آن تلاش می‌کنند، بیان کرد: به موسیقی شیرازی در دیگر استان‌های کشور بیشتر توجه می‌شود و متأسفانه در استان فارس در بخش موسیقی محلی شیرازی تعداد محدودی از هنرمندان فعالیت دارند.

.

وی با بیان اینکه در مرحله بازبینی دقت بیشتری در انتخاب آثار در راستای ارتقای کیفیت آثار شده، اظهار داشت: امسال تمام اجراهای این جشنواره ضبط شده و بایگانی می‌شود و روند رشد شرکت‌کنندگان با این کارنامه علمی مشخص می‌شود.

مهدیا علی‌زاده، دبیر اجرایی هشتمین جشنواره موسیقی گروه‌نوازی فارس، نیز در این نشست با بیان اینکه جشنواره امسال روند رو به رشد خوبی داشته، اظهار داشت: سال گذشته جشنواره با 67 کار برگزار شده و امسال 86 اثر به مرحله بازبینی ارائه شده که 17 اثر ایرانی، 9 اثر کلاسیک، 7 اثر کوبه‌ای، 13 اثر پاپ، 10 اثر محلی، 12 اثر در حوزه کودک و 18 اثر در بخش جنبی ارائه شده است.وی با اشاره به اینکه تعداد 45 اثر در مرحله بازبینی حائز اهمیت شدند، افزود: در حاشیه این جشنواره دو نشست پژوهشی و کارگاه تخصصی موسیقی کلاسیک و نشست تخصصی در زمینه موسیقی سنتی و محلی نیز برگزار می‌شود.

.

دبیر اجرایی هشتمین جشنواره موسیقی گروه‌نوازی فارس با بیان اینکه از بزرگان موسیقی محلی استان تجلیل می‌شود، خاطرنشان کرد: شهرستان‌های لار، مرودشت، جهرم، فیروزآباد، اقلید و آباده برای این جشنواره اثر ارسال کرده و در بخش رقابتی اثری از لار در بخش ایرانی و در بخش موسیقی محلی از شهرستان‌های فیروزآباد، مردشت و جهرم و در بخش موسیقی کودک نیز یک اثر از شهرستان ارسنجان حضور دارد.علی‌زاده تصریح کرد: در بخش‌های دیگر نیز گروه‌های شهرستانی فعال بودند اما امتیاز لازم برای شرکت در بخش رقابتی را کسب نکردند.

 

0
0

 

0 نظر

شما می توانید اولین بار یک نظر ارسال کنید.

ارسال نظر