” افسوس که مخاطب ایرانی از تأثیر موسیقی ایرانی بر روح و جان انسان مطلع نیست”:فریبا داودی خواننده‌ی گروه «مضراب»


مجازی تی وی: گروه «مضراب» در سال 84 توسط حمید متبسم فعالیت خود را را در اروپا آغاز کرد و تا کنون اجراهایی در کشورهای مختلف روی صحنه برده است. متبسم تا کنون چند پروژه‌ی موسیقی را با همراهی هنرمندان این گروه در تهران اجرا کرده و این‌بار قرار است، پروژه‌ی «زمستان» را با همخوانی فریبا داودی و هادی فیض‌آبادی در تالار وحدت روی صحنه ببرد.

.

davoudi

 

 

به گزارش ایسنا، فریبا داودی که دومین همکاری خود را با حمید متبسم تجربه می‌کند، در گفت‌وگویی با خبرنگار ایسنا، اظهار کرد: اولین همکاری من و آقای متبسم به سه سال پیش و اجرایی در کانادا برمی‌گردد که قطعاتی را براساس موسیقی ردیف دستگاهی ایران روی صحنه بردیم. به نظرم تجربه‌ی اول، بسیار خوشایند و مفید بود.

.

او ادامه داد: اصولا موسیقی ایرانی در ذات خود جوهره‌ای دارد که به روح آدمی رسوخ و آن را تسخیر می‌کند. حالا در نظر بگیرید، این تجربه در کنار هنرمندی مانند آقای متبسم به یک اتفاق دل‌انگیز و به‌یادماندنی تبدیل می‌شود. جالب است که بدانید در آن کنسرت افرادی از ملیت‌های مختلف حضور داشتند و در پایان با اظهار لطف‌های جمعی و فردی به ما نشان دادند که موسیقی ایرانی تا چه حد می‌تواند تأثیرگذار باشد.

.

این خواننده اظهار کرد: افسوس که مخاطب ایرانی از تأثیر موسیقی ایرانی بر روح و جان انسان مطلع نیست و در این آشفته‌بازار، به آن کم‌توجهی می‌کند. به اعتقاد من، موسیقی ایرانی بیش از هر چیز به حمایت مردم نیاز دارد تا بتواند بار دیگر جامعیت پیدا کند.

.

داودی با بیان این‌که این تجربه‌ی خوشایند موجب همکاری دوباره‌ام با حمید متبسم شد، ادامه داد: آن همکاری موجب شد تا دوباره از ایشان بخواهم، در کنار هم روی صحنه حاضر شویم؛ اما این‌بار در سرزمین خوب خودم، ایران. فقط این‌بار هادی فیض‌آبادی به این مجموعه اضافه شد و گروه «مضراب» به ضرورت نوع موسیقی که طراحی و نوشته شده بود، زحمت اجرا را خواهد کشید.

.

این هنرمند درباره‌ی رپرتوار و بخش آوازی کنسرت «زمستان» نیز توضیح داد: این کنسرت دو بخش دارد؛ در بخش نخست، قطعه‌ی «نوای دریا» که یک قطعه‌ی بلند بی‌کلام از آثار آقای متبسم است، توسط گروه «مضراب» اجرا خواهد شد که از قطعات زیبا و در عین حال پیچیده و دشوار او است. در قسمت دوم «زمستان» براساس شعر معروف زنده‌یاد استاد اخوان ثالث با همخوانی هادی فیض‌آبادی و من اجرا می‌شود که امیدوارم ذائقه‌ی شنونده‌ی سخت‌پسند ایرانی را راضی کند.

.

او بیان کرد: «زمستان» قطعه‌ای مرکب است که در ماهور، همایون، اصفهان، دشتی و چهارگاه گردش ملودیک دارد و اجرایش بسیار نیازمند تمرکز و تمرین است. امیدوارم بتوانیم از عهده‌اش برآییم. البته گروه «مضراب» از جوانان با انگیزه و مستعدی تشکیل شده است که در موسیقی بسیار حرفه‌ای هستند و با نیروی جوانی می‌توانند دشوارترین قطعات را اجرا کنند.

.

داودی درباره‌ی همخوانی با هادی فیض‌آبادی در این اثر نیز گفت: آقای متبسم پیشنهاد چند خواننده‌ی مطرح را برای خوانندگی کار به من داد؛ اما دوست داشتم چهره‌های جدید را وارد دنیای حرفه‌ای کنم. البته هادی فیض‌آبادی در این روزها خوش درخشیده که نشان می‌دهد، انتخاب ما انتخاب درستی بوده است.

.

این هنرمند در پاسخ به پرسشی مبنی بر این‌که آیا ساختار گروه «مضراب» در این اجرا تغییر کرده است؟ اظهار کرد: گروه «مضراب» گروهی است که آقای متبسم بر مبنای ضرورت‌های موسیقایی کارشان در خارج از ایران تشکیل داده و اغلب اعضای آن در خارج از کشور سکونت دارند؛ اما این‌بار به ضرورت، تعدادی از آن‌ها امکان همراهی در این برنامه را نداشتند و نوازندگانی از ایران ما را همراهی خواهند کرد.

.

0
0

 

0 نظر

شما می توانید اولین بار یک نظر ارسال کنید.

ارسال نظر