بازگشت «پری زنگنه» به جشنواره موسیقی فجر 94


Nazli Bakhshayesh

نازلی بخشایش  ، سرپرست گروه موسیقی مهرنوا

.

مجازی تی وی:«نازلی بخشایش» از جزییات کنسرت گروه مهرنوا به خوانندگی «پری زنگنه» در جشنواره موسیقی فجر 94 سخن گفت.

.

به گزارش  ایسنا،‌ سرپرست گروه مهرنوا درباره جزییات اجرای گروهش در سی‌ویکمین دوره جشنواره موسیقی فجر گفت: همکاری من و خانم زنگنه از سال 77 در جشنواره‌های مختلف آغاز شد. همکاری با او برای من افتخار بزرگی است و ایشان علاوه از این‌که خواننده خوبی است، نویسنده خوبی هم محسوب می‌شود و کتاب‌های زیادی تا امروز منتشر کرده است.

.

بخشایش ادامه داد: گروه ما در سال 86 نیز در جشنواره موسیقی فجر اجرا داشت، البته اجرایی در بخش غیربانوان بود و به صورت هم‌خوانی با حضور شهلا میلانی و نسرین ناصحی روی صحنه رفت.

.

او با بیان این‌که مهرنوا در جشنواره سی‌ویکم و در بخش بانوان روی صحنه می‌رود‌، گفت: با وجود محدودیت‌ها و مشکلاتی که برای موسیقی بانوان وجود دارد، اما باید به بهتر شدن شرایط امیدوار بود.

.

بخشایش درباره فعالیت‌های گروه مهرنوا نیز توضیح داد: گروه ما در سال 1385 تأسیس شد و سال 1387 در بخش رقابتی مقام دوم را کسب کرد. در سال 1388 نیز مقام اول را در این جشنواره به‌دست آوردیم. من سعی دارم در کارهایم نوآوری داشته باشم و امسال هم می‌خواهم اجرایی متفاوت را در جشنواره فجر روی صحنه بیاورم.

.

وی افزود: سال‌های اخیر من به‌عنوان تک‌نواز پیانو و خانم زنگنه به‌عنوان تک‌خوان، اجراهایی را برای بانوان داشتیم؛ اما امسال و در این جشنواره یک آنسامبل روی صحنه خواهد رفت. بخش اول کنسرت ما به اجرای قطعات کلاسیک با سازهای پیانو و ویلنسل اختصاص خواهد داشت، البته همانطور که می‌دانید در تنظیم قطعات کلاسیک نمی‌توان تغییر زیادی ایجاد کرد، اما سعی کرده‌ایم با حفظ ساختار، اجرای متفاوتی از این قطعات داشته باشیم.

.

این نوازنده پیانو ادامه داد: در بخش دوم، هشت خواننده‌ی نابینا از موسسه «عصای سفید» به ما خواهند پیوست و هشت خواننده کودک نیز که استاد آوازشان «سایه صدیفی» بوده است، دست نابینایان را می‌گیرند و با آن‌ها روی صحنه می‌آیند. همچنین آن‌ها قطعات محلی و فولکلور را اجرا خواهند کرد.

.

او با بیان این‌که دو قطعه از «ثمین باغچه‌بان» برای این اجرا در نظر گرفته شده است، اظهار کرد: در بخش دوم، سازهای تار و کمانچه کنار ویلنسل و پیانو قرار می‌گیرند و سازهای کوبه‌ای نیز در همه قطعات شنیده می‌شوند.

.

بخشایش در پاسخ به این پرسش که چرا فضای کنسرت بانوان تکراری است؟ گفت: تکراری بودن اجراهای بانوان به‌دلیل محدود بودن تعداد نوازندگان زن است؛ اما تکراری بودن قطعات به یک موضوع ریشه‌ای برمی‌گردد در درجه اول، مشکل این است که موسیقی بانوان محدودیت‌های زیادی دارد و امکان تهیه و ضبط آثار آن‌ها وجود ندارد. ما در اجراها، عکاسی و فیلمبرداری نداریم و در عین حال، با هزینه‌های گزافی روبه‌رو هستیم. اگر قرار باشد فضایی نو در کنسرت بانوان ایجاد شود، باید تهیه‌کننده‌ای قوی وجود داشته باشد که از آن‌ها حمایت کند. به این دلیل است که معمولا در اجراهای بانوان به بازخوانی قطعات رو آورده می‌شود.

.

این هنرمند در انتقادی درباره ساعت اجرای بانوان در طول سال، گفت: همیشه ساعت 15 را به اجرای کنسرت بانوان اختصاص می‌دهند که اگر روز اجرا در آخر هفته نباشد، زنان شاغل نمی‌توانند در اجرا حضور داشته باشند، این ساعت اصلا زمان مناسبی برای اجرای کنسرت نیست.

.

بخشایش که صبح 14 دی‌ماه در نشست سی‌ویکمین جشنواره موسیقی فجر سخن می‌گفت، بیان کرد: جا دارد در این نشست از یکی از صدابرداران پیشکسوت قدردانی کنم، خانم سوسن بخشایش که البته هیچ نسبت فامیلی با من ندارد؛ او کمک زیادی به صدابرداری کنسرت بانوان کرده است.

.

این هنرمند در پاسخ به پرسشی مبنی بر این‌که جشنواره امسال در بخش بانوان چه تفاوتی با سال‌های گذشته دارد؟ بیان کرد: امسال برخلاف سال‌های گذشته به جای فرهنگسرای نیاوران، تالار وحدت برای کنسرت بانوان در نظر گرفته شده که بسیار اتفاق خوبی است، همین‌طور ساعت اجرای ما 18 است و من از این نظر خوشحالم.

.

بخشایش در پاسخ به پرسشی مبنی بر این‌که آیا برای شرکت در این جشنواره قطعات انقلابی هم در نظر گرفته شده است‌؟ گفت: در پایان هر قسمت کنسرت، قطعه‌ای را با عنوان «ایران» آماده کرده‌ایم که برای حاضران اجرا خواهیم کرد.

.

این نشست در حالی برگزار شد که پری زنگنه به‌عنوان خواننده گروه مهرنوا نتوانست در آن حضور پیدا کند و یک پیام صوتی برای خبرنگاران حاضر فرستاد.پری زنگنه در این پیام گفت: از همه عذرخواهی می‌کنم که به‌دلیل بیماری آنفولانزا نتوانستم در این نشست حاضر شوم.

.

این خواننده اپرا که سال‌هاست اجراهایی را مختص بانوان روی صحنه می‌برد، توضیح داد: من دو سال است که نتوانسته‌ام در جشنواره موسیقی فجر شرکت کنم و دلیلش درگذشت برادرم بود که اتفاقا همیشه به پیشرفت من علاقه داشت؛ اما وقتی امسال آقای نوربخش برای اجرا از من دعوت کرد پذیرفتم.

.

او افزود: نازلی بخشایش از هنرمندانی است که همیشه در کنار من بوده و توانایی زیادی دارد، به پیشنهاد او برنامه متفاوتی را در جشنواره فجر در نظر گرفته‌ایم و امیدوارم اجرای خوبی در پیش داشته باشیم.

0
0

 

0 نظر

شما می توانید اولین بار یک نظر ارسال کنید.

ارسال نظر