تاثیر منفی انتشار موسیقی های ضعیف در فضای مجازی ایران از دید هوشنگ کامکار


مجازی تی وی:  نشست خبری دوسالانه  آهنگسازی احمد پژمان صبح امروز 12 بهمن 93 برگزار شد .دبیر این دوسالانه آهنگسازی ، امین هنرمند در ابتدا گفت: از بین 42 اثری که تا تاریخ 25 دی ماه به دبیرخانه دوسالانه آهنگسازی احمد پژمان ارسال شد هیات داوران سه اثر برگزیده را انتخاب کردند که بر این اساس رهام شناسا، احسان صائمی و وحید جهانداری به عنوان هنرمندان برگزیده انتخاب شدند.

.

به گزارش  مهر،وی گفت: البته ترتیب رتبه این نفرات برگزیده در شب اختتامیه که در تاریخ شانزدهم بهمن ماه در تالار وحدت برگزار خواهد شد به مخاطبان اعلام می شود که طبق برنامه ریزی های انجام گرفته قطعات برگزیده این هنرمندان توسط یک آنسامبل موسیقایی به سرپرستی پدرام فریوسفی برنامه خود را ارائه خواهد داد.

.

احمد پژمان آهنگساز و مدرس پیشکسوت موسیقی نیز در این نشست گفت: خوشحالم که این جایزه موسیقایی توسط نغمه سازخانه تهران به صورت منظم و مرتب در یک سطح حرفه ای برنامه ریزی شد و تا امروز نیز ادامه پیدا کرده است. ما برای انتخاب این آثار تلاش کردیم تا آنجایی که امکان دارد به شکلی کاملا دقیق و موشکافانه به داوری آثار بپردازیم که حق کسی ضایع نشود.

احمد پژمان

احمد پژمان

.

این آهنگساز بیان کرد: متاسفانه یک اشتباهی در این دوسالانه انجام دادیم و گفتیم که هنرمندان از مصالح موسیقی ایرانی برای ارسال آثارشان اقدام کنند که متاسفانه این موضوع یک سردرگمی را میان هنرمندان شرکت کننده به وجود آورد و باعث شد که آنها آن برداشتی را که ما داشتیم متوجه نشوند. بنابراین تصمیم گرفتیم در دوره بعدی کار را به شکلی اداره کنیم که ما چند موسیقی اصیل را انتخاب کرده و بسط و گسترش این ملودی ها را به آنها واگذار کنیم.

.

این هنرمند با انتقاد از شرایط این روزهای موسیقی ایران گفت: منظور از موسیقی ایرانی آن ملودی ها پاپ، راک یا رپی نیستند که ما به صورت روزمره این روزها از رادیو و تلویزیون می شنویم و من دیگر نمی دانم چقدر باید سنگ موسیقی ایرانی را به سینه بزنم اما اینجا این سوال را دوباره مطرح می کنم که آیا آن چیزی که ما در رادیو و تلویزیون از موسیقی می شنویم آیا به معنای واقعی کلمه موسیقی ایرانی است؟ متاسفانه ما همیشه در حال شعار دادن هستیم در حالی که نمی دانیم نقش موسیقی ایرانی چقدر می تواند در آهنگسازی موسیقی ملی به ما کمک کند.

.

پژمان توضیح داد: کاری که ما انجام می دهیم یک کار تحقیقاتی و پژوهشی در زمینه موسیقی ایرانی است که باید آن را بشناسیم و از آن الهام بگیریم. ما باید به این نکته برسیم که بستری از ملودی و آهنگ های مرتبط با موسیقی نواحی وجود دارد که واقعا به نوعی موسیقی آوانگارد هستند به طوری که حتی من می خواستم روی این ملودی ها کار کنم و یک آلبوم را با این موضوع در بازار موسیقی منتشر کنم که متاسفانه این امکان برایم فراهم نبود. ما هم اکنون به قدری وارد گرایشات آوانگارد در موسیقی خودمان شدیم که اصل موسیقی را فراموش کردیم و نمی توانیم آنالیز درستی از ماجرا داشته باشیم.

.

وی با اشاره به برگزاری این جایزه دوسالانه موسیقایی با اشاره به برگزیدگان این رویداد موسیقایی بیان کرد: مطمئن باشید ما به هیچ عنوان مخالف نوآوری نیستیم بلکه مشوق هنرمندان نیز برای ارائه کارهای خلاقانه هستیم. باور کنید که ما فاشیست موسیقی نیستیم ما فقط می خواهیم مطابق ذوق موسیقی ایرانی پیام دهنده نوآوری هایی باشیم که در موسیقی ایرانی نهفته است و می توان به دور از توجه به موسیقی غربی در موسیقی سمفونیک از آنها استفاده کرد بنابراین چیزی که باعث برگزاری این مسابقه شده فقط و فقط تاکید بر موسیقی ایرانی کشورمان است.

.

این مدرس پیشکسوت عرصه موسیقی ادامه داد: چرا موسیقی پاکستان و هند حتی در خارج از کشورشان هم بیننده و شنونده دارد؟ این پرسش بسیار مهمی است که باید هرچه زودتر پاسخی برای آن داشته باشیم و کاری کنیم که موسیقی ایرانی هم در مجامع جهانی حرفی برای گفتن داشته باشد. ما امروز می بینیم که بسیاری از آهنگسازان قرن بیستم و موسیقی اروپا از موسیقی معاصر خود خسته شده اند و به موسیقی های دوره رمانتیک رجوع می کنند. بنابراین ما نباید منتظر باشیم که هر هنرمندی که در اروپا کار می کند ما هم دنباله روی آن باشیم. ما باید دنبال هویت موسیقی خودمان باشیم.

.

پژمان در بخش دیگری از صحبت های خود گفت: متاسفانه بسیاری از فارغ التحصیلان رشته موسیقی در دانشگاه ها یا گم می شوند یا گم شده یا سرخورده می شوند و در برخی از موارد هم خیلی از آنها به بن بست های عجیب و غریبی می رسند که نمی دانند چه کاری باید بکنند ما با برگزاری جایزه دوسالانه احمد پژمان می خواهیم که آهنگسازان جدید بیایند که خود را در این مسابقه که قطره ای در دریا است نشان دهند و ما بتوانیم حداقل دو یا سه هنرمند به جامعه موسیقایی معرفی کنیم.

.

هوشنگ کامکار

هوشنگ کامکار

حمید دیبازر مدیر دانشکده موسیقی دانشگاه هنر نیز در این نشست خبری بیان کرد: بسیاری از آهنگسازان کشور ما وجود دارند که همواره و همیشه در پی شناخت و دنبال کردن موسیقی کشور خودشان هستند البته بعد از پیروزی انقلاب اسلامی جریان آموزشی موسیقی دچار وقفه شد اما بعد از چند سال که دانشکده های موسیقی فعالیت خود را آغاز کردند دانش و تجربه موسیقی از نسل هنرمندانی چون احمد پژمان به نسل ما انتقال داده شد و ما نیز تجربیات خود را به عنوان هنرمندانی دانشگاهی هم اکنون در اختیار نسل جدید قرار می دهیم.

.

وی با اشاره به برگزاری جایزه دو سالانه احمد پژمان گفت: به نظر من با توجه به مجموعه اتفاق هایی که در کنسرت های موسیقی می افتد برگزاری جایزه دوسالانه احمد پژمان نیز می تواند همراه خوبی در جهت اطلاع و گسترش اجراهای با کیفیت موسیقایی باشد.

.

امیر اسلامی عضو هیات داوران جایزه دوسالانه آهنگسازی احمد پژمان در این نشست گفت: طی چند سال اخیر سه جایزه آهنگسازی در عرصه های بین المللی را دریافت کردم اما همیشه سوال من از هیات داوران این بود که چه شد به قطعه ساخته شده توسط من جایزه دادند که همه آنها موضوع استفاده از مصالح موسیقی ایرانی را دلیل جایزه می دانستند و این امتیازی بوده است که استاد احمد پژمان همیشه به آن تاکید داشته و دارند و این در راستای کسی است که متاسفانه هنرمندان جوان موسیقی کشورمان دوست ندارند از آن استفاده کند اما این عزیزان باید بدانند که مصالح موسیقی ایرانی یک نیاز است که اگر به آن توجه کنیم قطعا نتیجه خوبی از آن خواهیم گرفت.

.

هوشنگ کامکار عضو دیگر هیات داوران جایزه دوسالانه احمد پژمان با تقدیر از برگزاری این رویداد موسیقایی گفت: در ادامه تایید صحبت های استاد پژمان باید بگویم که وقتی که یکی از هنرمندان شرکت کننده از سیستان و بلوچستان کاری را برای ما فرستاد همه شگفت زده شدیم که این هنرمند با هیچ امکاناتی توانست ملودی را برای ما ارسال کند که با استفاده از نغمات و ملودی های محلی منطقه بومی خود تکنیکی را به ما نشان دهد که برای ما جالب توجه بود و این یکی از امتیازاتی است که من در جایزه دوسالانه احمد پژمان دیدم.

.

وی در بخش دیگری از صحبت های خود با انتقاد از برخی از سایت های موسیقی تصریح کرد: متاسفانه بسیاری از این سایت های موسیقی در جهت پایین آوردن افکار موسیقایی جوانان تلاش زیادی می کنند به طوری که من هر روز در برخی از این سایت ها با بیش از 20 شعر و ملودی مواجه هستم که همه چیز آن خنده دار است که باعث می شود جوانان به این ملودی ها مراجعه کنند. متاسفانه هرکسی که در این روزها آهنگی تولید می کند فورا به یک سایت موسیقایی می دهد و آن را به صورت گسترده ای در بین جوانان توزیع می کند که این فکر جوانان را نابود می کند و به نظر من مانند بمبی است که همین کارهای ما را در جایزه دوسالانه احمد پژمان خراب می کند.

.

وی ادامه داد: متاسفانه دیگر کاری برای این موضوع نمی توان کرد چون این سایت ها برای انتشار این تک آهنگ ها پول می گیرند و همین موضوع باعث می شود که جوانان با شنیدن این موسیقی های مزخرف عادت کنند و دیگر به موسیقی خوب گوش ندهند و این موضوع بسیار مهمی است که باید به آن توجه ویژه ای کرد.

0
0

 

0 نظر

شما می توانید اولین بار یک نظر ارسال کنید.

ارسال نظر