تعداد لغو کنسرت‌ها در دوسال دولت روحانی بیشتر از 8 سال دولت احمدی‌نژاد؛محدودیت‌های قانونی برای محمدرضا شجریان


مجازی تی وی:در شرایطی که همه منتظرند تغییر روندهایی که رئیس‌جمهور قول آنها را داده بود در عرصه‌های مختلف شاهد باشند خبرهای مکرر درمورد لغو کنسرت‌هایی که پشت آن تلاش‌های فراوان و صرف هزینه‌های قابل توجه نهفته است می‌تواند این پیام را منتقل کند که عرصه فرهنگ هنوز تن به تغییرات نداده و شاید همین عامل است که موجب شده بسیاری از علاقمندان و دست‌اندرکاران این عرصه در مواجهه با موانع عطای کار در این زمینه را به لقایش ببخشند یا زمین بازی خود را عوض کنند.

.

به گزارش تابناک ، دولت تدبیر و امید با لغو 20 کنسرت در طول قریب به دو سال رکورد جدیدی در این زمینه به نام خود زده است. نکته قابل تامل آن است که خوانندگان و متولیان برگزاری کنسرت با وجود داشتن مجوز شاهد لغو کنسرتشان درست در دقیقه‌90 هستند. مساله‌ای که به نظر، اعتماد هنرمندان و مردم به دولت را نشانه رفته است. در هرصورت ظاهر قضیه می‌گوید تعداد لغو کنسرت‌ها در دوسال دولت روحانی بیشتر از 8 سال دولت احمدی‌نژاد است هرچند از تعداد صدور مجوز سخنی به میان نمی‌آید.

nushabadi

.

آرمان در همین راستا با معاون پارلمانی وزیر ارشاد گفت‌وگویی داشته است. پاسخهای حسین نوش‌آبادی درمورد لغو کنسرت‌ها را در ادامه می‌خوانید:
.
 
 در طول یک سال گذشته شاهد لغو حدو 20کنسرت‌ بودیم؛ نظر وزارت ارشاد در این مورد چیست؟
.
وزارت ارشاد در این خصوص اعلام موضع کرده و بیان نموده با هرگونه لغو کنسرت که مراتب قانونی آن طی شده و مجوز برای برگزاری دریافت کرده مخالف است و از رفتارهای غیرقانونی گله‌مند هستیم. وزارت ارشاد همچنین اعلام کرده که نسبت به تعطیل شدن، لغو و برخوردهایی که با اجرای کنسرت‌های مجوزدار صورت گرفته مخالف است و این مساله را مناسب حوزه فرهنگ و موسیقی کشور نمی‌داند و امیدواریم این مسائل تکرار نشود و سال 94 با لغو هیچ کنسرتی مواجه نشویم چراکه به هر حال وقتی فرایندی طی می‌شود برای برگزاری یک برنامه همه سازوکار آن پیش‌بینی شده است و امیدواریم همه مسئولان استانی همکاری کنند تا یک برنامه فرهنگی هنری بدون حاشیه اجرا شود و افرادی هم که در این زمینه خودسرانه عمل می‌کنند باید مورد پیگرد قرار گیرند چراکه افراد حق ندارند موجب تعطیلی و لغو برنامه‌ای شوند. در این زمینه حساب برخی نهادها و افراد جداست اما لازم است نهادهای مسئول در این زمینه وارد عمل شوند. مسئولانی هم که گاه در این زمینه با برخی از نظرات و آرای خود سعی می‌کنند در برابر یک تصمیم قانونی ایستادگی کنند وزارت ارشاد تذکراتی داده است چراکه شائبه دخالت شرح وظایف یک قوه در قوای دیگر به وجود می‌آید.
.
 تمام صحبت‌های شما متوجه بایدها و نبایدهای طرف مقابل است اما وزارت ارشاد قرار است چه کند؟
.
ما وقتی مجوزی صادر می‌کنیم همه ابعاد قانونی و شرعی را در نظر می‌گیریم بنابراین انتظار نداریم دیگران در برابر تصمیماتی که مبتنی بر قواعد حقوقی و ضوابط قانونی است ایستادگی کنند. ما در این راستا از طریق شورای تامین که شامل مقامات انتظامی و اطلاعاتی و سیاسی هر استان هستند امور را هماهنگ می‌کنیم و همه این مسئولان باید تلاش کنند که تحت فشارها قرار نگیرند.
.
 اگر تحت‌تاثیر قرار گرفتند چه؟
.
ببینید به هر حال ما مجری نیستیم و تامین امنیت در محیط و برخورد با حاشیه‌سازان و اقدامات علیه نیروهای تندرو وظیفه ما نیست و وظیفه مقامات ذی‌ربط است که ما از آنها خواستیم از این تصمیمات حمایت کنند تا اتفاقی نیفتد اما ما قوه قهریه نیستیم. ما مجوز می‌دهیم و در طول آن نظارت می‌کنیم تخلفی صورت نگیرد اما تامین امنیت با دیگر نهادهاست.
.
 با این تفاسیر اگر لغوی صورت گیرد وزارت ارشاد عملا کاری نمی‌تواند انجام دهد؟
.
خیر؛ وزارت ارشاد در این راستا اگر احساس کند حقی از فردی ضایع شده و در صورت داشتن مجوز و نداشتن هیچ‌گونه تخطی اگر خسارتی به وی وارد شود این خسارت متوجه کسانی است که این مزاحمت‌ها را ایجاد کرده‌اند و وزارت ارشاد پیگیر حق او از طریق مجاری قانونی خواهد شد.
.
 یعنی تا کنون وزارت ارشاد پیگیر لغو کنسرت‌های قبلی شده است؟
.
اگر خسارت‌دیده شکایت کند ما خسارت‌ها را پیگیری می‌کنیم اما لازم است خود شخص شکایت کند.
.
 یعنی اگر به هردلیلی فرد خسارت‌دیده شکایت نکند وزارت ارشاد مساله را پیگیری نمی‌کند؟
.
خیر؛ این یک مساله حقوقی است و ربطی به فشار و تهدید ندارد و مسئولان وظیفه دارند رسیدگی کنند. تا امروز هم فردی یا گروهی اگر به ما مراجعه کرده باشد و از ما معاضدت حقوقی بخواهد ما حتما به آنها کمک خواهیم کرد.
.
 شجریان و ممنوعیت برگزاری کنسرت
.
گفت‌وگوی «آرمان» با نوش‌آبادی به مجوزهای وزارت ارشاد رسید و البته پای محمدرضا شجریان که می‌توان از وی به‌عنوان پرطرفدارترین خواننده ستاره‌دار یاد کرد، نیز به این مصاحبه باز شد. درواقع معاون پارلمانی وزیر ارشاد می‌گوید: محمدرضا شجریان ممنوعیت قانونی برای برگزاری کنسرت دارد.
.
 صدور مجوزهای وزارت ارشاد بر چه اصولی استوار است؟
.
مجوزها براساس معیارهای حقوقی و قانونی و ضوابط موجود هم به لحاظ قانونی و هم به لحاظ شرعی صادر می‌شود.
.
  با این شرایط اگر شخصی مثل محمدرضا شجریان درخواست مجوز برای برگزاری کنسرت دهد، شما مجوز می‌دهید؟
.
من به همین دلیل می‌گویم به لحاظ قانونی؛ یعنی برخی افراد برای اجرای کنسرت دارای محدودیت قانونی هستند و ما براساس آن ضوابط مجوز‌ها را صادر می‌کنیم که بخشی از آن شامل همین مساله است یعنی افرادی که محدودیت و ممنوعیت دارند نیز لحاظ می‌شود که دست ما نیست و ما تنها موظف به رعایت آنها هستیم. ممنوع‌الفعالیت شدن افراد ربطی به وزارت ارشاد ندارد.
.
 یعنی محمدرضا شجریان با ممنوعیت قانونی مواجه است؟
.
ایشان محدودیت‌هایی دارند که توسط نهادهای دیگر قرار داده شده است و دست ما نیست.
.
0
0

 

0 نظر

شما می توانید اولین بار یک نظر ارسال کنید.

ارسال نظر