شهرام ناظری به همراه گروه مولوی در همایش بین المللی حافظ در شیراز


مجازی تی وی:شامگاه پنجشنبه ۱۷ اردیبهشت ماه در سومین روز از همایش یادشده پس از اینکه حافظ پژوهان و شعرا و ادبا در نشست های فرهنگی همایش بین المللی حافظ  در شیراز شرکت یافتند به صحنه تالار حافظ رفت و اشعار خواجه اهل راز را تصنیف کرد.

.

شهرام ناظری که بارها در آرامگاه لسان الغیب کنسرت برگزار کرده در جریان این همایش بین المللی با قطعاتی که بر اساس اشعار حافظ شیرازی تنظیم شده میهمانان داخلی و خارجی را به شنیدن ساز و آواز دعوت کرد.

.

او که در بیشتر آثار خود از شعرهای مولانا بهره برده‌است و طی ۳۰ سال فعالیت توانسته سبک جدیدی از موسیقی که آمیخته به ادبیات حماسی و عرفانی ایران است را به‌وجود آورد علاوه بر بهره‌گیری از شعرهای مولوی در زمینهٔ استفاده و استوارسازی شعر معاصر پارسی بر روی موسیقی سنتی ایرانی نیز پیشرو بوده‌است.

nazeri67

.

شیراز هرگاه مقصد ناظری بوده در انتظار کنسرت های شوالیه موسیقی ایران استقبال کم نظیری از او به جای گذاشته و حتی آن گاه که این خواننده موسیقی اصیل ایرانی غیررسمی هم به شیراز می آید زیارت آرامگاه حافظ را فراموش نکرده است.

.

آخرین کنسرت استاد ناظری که در کرج به صحنه رفت با اجرای ” آثار ماندگار و قطعات شورانگیز کردی” وی همراه شد که با همراهی گروه مولوی در روزهای ۷ و ۸ اسفند ماه گذشته طنین انداز شد.

.

ساز تنهایی ناظری برای حافظ به صدا درآمد

.

شهرام ناظری در این آیین ساز خویش را به تنهایی به صدا درآورد و شعری از حافظ با مطلع «خوش آمد گل وز آن خوشتر نباشد» را خواند، گفت: جای سعادت است که در آیین بزرگداشت حافظ به همراه گروه مولوی سهم کوچکی داشته باشیم.

.

وی با ستودن اقدامات فرهنگی در فارس از فراهم آمدن شرایط اجرای برنامه موسیقی گروه مولوی در شیراز ابراز خرسندی کرد و افزود: مدتها فضای مساعدی برای اجرای برنامه های فرهنگی فراهم نبود که از این شرایط جامعه لطمه خورده بود.

.

این استاد موسیقی سنتی ایران گفت: اینک نهادهای اجرایی و اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان در ارتباط با اجرای برنامه های فرهنگی و موسیقی مشارکت جدی دارند. امیدوارم این روند با اصول از پیش تعیین شده فرهنگی بتواند زمینه ساز حرکتی تاثیرگذار بر روی بخشی از جامعه باشد که دچار مشکلات فرهنگی شده است.

.

این استاد موسیقی ایران در ادامه اشعاری از مولانا جلال الدین محمد بلخی و خواجه حافظ شیرازی را خواند و طنین آواز و ساز گروه مولوی پایانی پر احساس بر همایش بین المللی حافظ بود.

.

همایش بین المللی خواجه شیراز که با حضور ادبا و شعرا از ۱۶ اردیبهشت آغاز شد و  18  اردیبهشت  در شیراز به کار خود پایان داد.

0
0

 

0 نظر

شما می توانید اولین بار یک نظر ارسال کنید.

ارسال نظر