گروه کر ارکستر سمفونیک تهران فقط با 50 خواننده کر قرارداد می بندد.


مجازی تی وی: اجرای عمومی کنسرت ارکستر سمفونیک تهران  اردیبهشت‌ماه به رهبری علی رهبری روی صحنه خواهد رفت.

.

دکتر حمید عسگری  رهبر گروه کر این گروه می گوید: درباره‌ی برنامه‌های گروه کر در سال جدید قرار است، آقای علی رهبری – رهبر ارکستر سمفونیک تهران – به نتیجه‌ای برسد و رپرتوآری را برای گروه مشخص کند. او شب گذشته به تهران آمد و من فعلا در جریان برنامه‌هایش نیستم.

.

بنقل از ایسنا، او درباره‌ کنسرت غیر عمومی این گروه در اواخر سال 93 که با هدف گشایش آن برگزار شد‌، گفت: آن کنسرت، آزمونی دشوار برای گروه کر و ارکستر بود، زیرا باید در زمانی کوتاه یکی از آثار شاخص تاریخ موسیقی کلاسیک را اجرا می‌کردیم. می‌توانم بگویم وحدت و هدف مشخصی میان اعضای کر و ارکستر ایجاد شده بود‌ و هدف ما احیای ارکستر و اعلام موجودیت گروه کُر البته با نامی جدید بود.

.

عسگری ادامه داد: هدف ما در آن پروژه، هدف بزرگی بود. در نتیجه، در مدت 10 روز همه‌ی هنرمندان برای پیشبرد آن پروژه وقت صرف کردند، تا این کار به بهترین نحو انجام شود. البته درباره‌ی گروه کر، کار پیچیده‌تر بود. به هر حال در همه‌ی دنیا، گروه‌های کری که می‌خواهند با ارکستر اجرا داشته باشند، تمرینات بیشتری دارند و طی دو جلسه نیز به ارکستر می‌پیوندند که این پیچیدگی کار را زیاد می‌کند.

.

وی اظهار کرد: در آن اجرا 70 خواننده‌ی کر، برای اولین‌بار در کنار یکدیگر خواندند و آماده کردن صدای گروه کار ما را پیچیده می‌کرد. ما در این گروه هنرمندان حرفه‌ای داشتیم که خودشان مدعی آواز بودند. 20 نفر از اعضای این گروه، اعضای گروه کر «اردیبهشت» بودند که پنج سال پیش توسط من تأسیس شد، اما تا به حال این گروه کنسرت مستقلی نداشته است.

.

او در بخش دیگری از سخنانش بیان کرد: آمادگی خطوط آوازی به‌گونه‌ای بود که هر کسی خط آوازی‌اش را به‌طور دقیق آماده کند و تلفظ درست، بخشی از تلاش‌های ما برای آن اجرا بود. ما در این راستا از مشاوره‌ی خانم گیتی خسروی بهره بردیم.

.

عسگری با بیان این‌که رعایت داینامیک، تمپو و آمادگی برای هماهنگی با ارکستر و از همه مهم‌تر، ایجاد شرایط روحی مطلوب، از دیگر فعالیت‌های گروه برای این پروژه بود، گفت: گروه برای این پروژه، در مدت 10 روز فعالیتی سنگین و دشوار داشت. آن اجرا مانند یک آزمون دشوار بود و ما سرافراز از آن بیرون آمدیم. البته امیدوارم این روند ادامه داشته باشد.

Tehran-Symphony-Orchestra

.

رهبر گروه کر ارکستر سمفونیک در پاسخ به پرسشی مبنی بر این‌که وضعیت روحی خوانندگان کُر، با توجه به حواشی پیش آمده پس از کنسرت چگونه است، گفت: پس از آن کنسرت، حاشیه‌هایی ایجاد شد؛ اما آنچه می‌توانم بگویم، این است که طی آن 10 روز تمرین، یعنی آن پنجشنبه‌ای که آقای رهبری گروه کر و ارکستر را جمع کرد تا دوشنبه‌ای که ارکستر روی صحنه رفت، همه خود را سربازانی دیدند که باید از جان و دل مایه بگذارند و به هدفی مقدس برسند.

.

او تأکید کرد: هدف از اجرای آن پروژه، هدف بزرگی بود و همه در راستای رسیدن به آن، اختلاف‌های موجود را کنار گذاشتند. به هر حال برای سامان‌دهی ساختار ارکستر و کر باید محتاطانه و دقیق عمل کرد تا چراغ امید روشن بماند.

.

عسگری در پاسخ به این پرسش که با توجه به این‌که اجرای سمفونی 9 بتهوون یک آزمون محسوب می‌شد، آیا قرار است تغییری در ترکیب گروه کر به‌وجود آید، گفت: من از آن اجرا به‌عنوان یک پروژه یاد می‌کنم و باید بگویم که آن شب تعداد اعضای ارکستر و گروه کر بیشتر از حدی بود که قرار است، در آینده استخدام شوند.

.

این استاد دانشگاه ادامه داد: در آن اجرا، تعداد اعضای ارکستر 80 نفر بود و تصور من این است که با 60 نفر قرارداد بسته شود. درباره‌ی گروه کر هم این‌گونه است. آن شب گروه کر، با 70 خواننده روی صحنه رفت و ممکن است فقط با 50 نفر قرارداد بسته شود. دلیلش هم ظرفیت مالی محدود است. البته من با تعداد بیشتر هم مشکل نداشتم، زیرا کر باید بتواند صدای ارکستر را پوشش دهد.

.

این هنرمند در پایان سخنانش اضافه کرد: باید این نکته را در نظر داشت که امور ارکسترها به بنیاد رودکی واگذار شده و بخشی از صحبت‌های ما تا حدی بر مبنای تصورات شخصی‌مان است. از طرفی هم آقای علی رهبری تصمیم‌های نهایی را خواهد گرفت.

0
0

 

0 نظر

شما می توانید اولین بار یک نظر ارسال کنید.

ارسال نظر